Egon Schiele “Dead Mother” serisi – Schiele’nin en gizemli serisi

 

c08ujexxcaaxatd

Egon Schiele “Dead Mother” serisi – Schiele’nin en gizemli serisi – ilk resim 24 Aralık 1910 yılında bir Noel hediyesi olarak yapılmış.

Bir bebek karanlık bir kap içinde sıkışmış gibi annesinin cansız !? kemikli elleri onu tutuyor , bebek için bir kaçış yok.Resimde bebeğin pozisyonu yuzunden onu çevreleyen alan rahim içi yorumları yapılmış bebek rahim içinde sıkışmış ama aslında dışarıda. Bu durumu açıklayan cümleleri Arthur Roessler’in Egon Schiele ile Anılar kitabında buluyoruz. Şöyle yazmış Roessler : “Annesiyle yine yaptığı bir tartışma sonucu Egon bana şunları söyledi: Anlatamayacagım kadar üzücü bir o kadar da korkunç bir annenin onu taşıyan içinde buyuyen cocugu ile ilgilenmesini beklersin ancak hala onun bir parçasıymış ve ondan ayrı bir hayatı olmamazmış gibi davranmasını değil. ”

Roessler ona bu duyguyu resme dökmesini ister. Roessler anılarında şöyle devam etmiş.. “Bu duyguyu resme dökmesini istedigimde büyük siyah gözleri ile bana uzun uzun baktı”

Birkaç gün sonra 24 Aralık 1910’da Roessler tarafından Noel yemegine davet edilen Schiele elinde bu resimle gelir. Roessler “resim bana geldiğinde hala ıslaktı” yazmış. Schiele bu resmi Christmas hediyesi olarak birkaç saat içinde yapmış.

24 Mayıs 1911 yılında ise Roessler, Schiele’den bir mektup alır. Mektupta Schiele , Roessler’den resmin bir fotografını ister ve şöyle devam eder “biliyorum ki “Dead Mother” benim en iyi işlerimden biri” ..

Ancak resmin hikayesi sadece bu sebebe dayanmıyor.Schiele’in korkuları da resme yansımış şöyle ki Schiele’in babası Adolf Schiele 1904 yılında frengi hastalıgı yuzunden hayatını kaybeder. Egon Schiele 1890 doğumludur ancak 1883’de doğan ablası Elvira anneden çocuğuna geçen frengi yüzünden hayatını 10 yaşında hayatını kaybeder. Egon Schiele ‘in her zaman annesinden hastalık bulaşmış olma korkusunu taşıdığı ve bunların resimlerine yansıdıgı da yorumlardan biridir.. “Dead Mother” hastalık korkusu – ölüm korkusu taşıyan bir bebeğin resmi olabilir. Belki de annesi ile surekli bir tartışma halinde olmalarının sebebi de bu korkusu olabilir.

Serinin diğer resimlerine bakarsak . Seriye adını veren paylaştığım ilk resim olmasına rağmen alttaki resim serinin ilk resmi de kabul edilir.. Mother and Child 1908

c081_q2wiaa-lrj

Annesinin tuhaf bakışları cocugun mutsuz yuz hali ile Dead Mother serisinin gölgesi bu resimdir.

Serinin bir diger resmi 1911 tarihli The Birth of Genius – Dead Mother II

c083c_nxgaa6adj

Dahinin doğuşu.. Resmin ismini şöyle açıklayayım, Annesine yazdığı bir mektupta Schiele şöyle diyor : ” Dünyanın bütün güzel özellikleri sanki bende toplanmış, beni doğurmuş olman senin için bir övünç kaynağı olmalı” sadece bu cümleler bile incelenmeye değer gorunuyor..Resme dönersek eger bebek korku dolu gözlerle bakıyor annesi yine onu cansız elleri ile sarıyor.

Bir diğer resmi Mother and Child 1912 tarihli

c085a8axeaap-sd

Yine annesinden kurtulmaya çalışan korku dolu bir çocuk .

Garip ama annesini ölü – ölüm olarak resmeden Schiele, büyük aşkı Wally’in ölümünden sonra kendisini sorumlu hissederek ölümü kendisi gibi resmedecektir. Death and The Maiden

c088y_xweaamu-u

 

 

Advertisements

One thought on “Egon Schiele “Dead Mother” serisi – Schiele’nin en gizemli serisi

  1. Pingback: Egon Schiele'nin Eserleri ve Hayatı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s