Still Life with Plaster Statuette,a Rose and Two Novels, Alçı Heykelcik, Gül ve 2 Roman ile Natürmort 1887 Ressam Van Gogh

still-life-with-plaster-statuette-a-rose-and-two-novels-1887_jpg!Blog

Still Life with Plaster Statuette,a Rose and Two Novels, Alçı Heykelcik, Gül ve 2 Roman ile Natürmort 1887 Van Gogh

Van Gogh ve Kitaplara olan tutkusu : Kardeşi Theo’ya yazdığı 1880 tarihli mektupta Kitaplara olan tutkusundan bahseder. aynı mektupta der ki “Benim için kitap okumak ekmek yemeyi istemek ile aynı şeydir” Resimlerinde de kitaplara olan tutkusunu görebiliriz.

Aslında kitaplara olan tutkusu bir köy papazı olan babasının etkisiyle İncil okuyarak başlamıştır. Bir dönem de sırf kitapların arasında olmak istediği için Dordrecht’te bir kitapçıda 6 ay boyunca çalışmıştır.

 

untitled

Hayatına yön veren bir diğer önemli kitap Emile Zola’nın La Joie de Vivre – Yaşama Sevinci’dir . Resimde İncil ve önünde sarı kapağı ile yaşama sevinci ve sönen bir mum. Sönmüş olan mumun babasının ölümünü sembolize ettiği söylenir. Belki de İncile olan ilgisinin kaybını göstermek içindir. Zola’nin Yaşama Sevincini birkaç resminde daha kullanmıştır.

Yaşama Sevinci’nin ona ihtiyacı olan direnci verdiği söylenir.Still Life with Plaster Statuette,a Rose and Two Novels’a dönecek olursak resimde görülen iki kitaptan biri “Bel Ami” Guy de Maupassant’in 1885 tarihli romanidir. Roman bir gazetecinin yükselme öyküsüdür. Sinemaya da uyarlanmistir

 

untitled

 

 

Diğer kitap ise Goncourt kardeşlerin “Germinie Lacerteux” orta yaşlı bir hizmetcinin hayatını anlatan kitap aynı zamanda iki kadın arasındaki güçlü baglari anlatır. Resimdeki bu iki kitap edebiyatta yeni bir döneme natüralizm akımına ait kitaplar. Bu yeni anlayış ile yazılan kitaplar Van Gogh’un ilgisini çekiyordu. Bazı yorumcular bu kitapları yani yeni bir anlayış ile yazılan kitapların Van Gogh’un resimlerindeki yeni anlayışın sembolik olarak temsili olduğunu söyler ama Freud’un dediği gibi “bazen bir sigara sadece bir sigaradir” bence Van Gogh sadece hayran olduğu kitapları resimlerine taşıyordu. Theo’ya yazdığı mektuplarda bunu açık bir şekilde görebilirsiniz.

Van Gogh’un kitap temalı bir diğer resmi 1887 yılından Still Life with France Novels and a Rose

 

untitled

 

ve yine 1887 yılından Still Life with Three Books

 

untitled

 

Bu resimdeki romanlardan biri yine Zola’ya ait Au Bonheur des Dames – Kadınların Cenneti’dir. İkinci kitap Jean Richepin’e ait Brave Gens – İyi İnsanlar , ucuncu kitap yine Edmond de Groncourt’un La Fille Elisa, Paris’te orta yaşlı bir fahişe ve kızının hikayesidir.

Van Gogh’un kitaplara olan ilgisi gerçekten inanılmaz ancak Zola her zaman onun için en önemli yazar olmuştur.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s