On the Beach – Sahilde 1873 Ressam Edouard Manet

947px-Edouard_Manet_-_On_the_Beach_-_Google_Art_Project

On the Beach – Sahilde 1873 Ressam Edouard Manet

Fransız ressam Manet için denizin yeri her zaman farklıdır henuz 16 yaşındayken 1848 yılında dayısı Kaptan Edouard Fournier ile birlikte Fransa’dan Brezilya’ya bir deniz yolculuğu yapmıştır. 1849 yılında yolculuk devam ederken annesine gönderdiği bir mektupta şoyle der : “Sana söylemem lazım ki ünüm artıyor gemideki bütün görevliler karikaturlerini yapmamı istiyor Kaptan bile yılbaşı hediyesi olarak bir tane istedi”

1849 yılında yolculuğu bitip Paris’e dönen Manet , Deniz Akademisi sınavlarına girer ancak kazanamaz, Ailesi sonunda Manet’in hayallerindeki eğitimi almasına razı olur ve onu öğrenci olarak Fransız ressam Thomas Couture’un yanına verir Manet burada 6 yıl eğitim görür.

Bu süre içinde 1850’li yıllarda özellikle Louvre’a sık sık gidip oradaki Titian, Rubens, Tintoretto gibi büyük ressamların resimlerini inceler kopyalar. Bugun Louvre’a gittiğinizde elinde resim kağıdı ve kara kalem ile resimler önünde çalışan kişileri görebilirsiniz. Manet’de o zamanlarda kendi gibi resimler üzerinde çalışan başka ressamlarla tanıştı Edgar Degas, Berthe Morisot, Gustave Courbet, Camille Corot, Henri Fantin Latour bunlardan bazıları.

Resme dönecek olursak Manet resmi yaptığı tarih 1873’de ailesi ile birlikte Fransa’nın kuzeyinde bir sahil kasabası olan Berck sur Mer ‘de uç hafta geçirir.

bercks_mer

Resimdeki kişiler eşi Suzanne ve kardeşi Eugene . Eugene daha sonra Manet’in arkadaşı ve modeli Berthe Morisot ile evlenecektir.

Eşi Suzanne ile tanışmaları da hayli ilginçtir 1849 yılında Suzanne henuz 19 yaşında çok yetenekli bir piyanist olarak Manet’in kardeşleri Eugene ve Gustave ‘a ders vermek için evlerine gelir ilk tanışmaları böyledir .Tanıştıklarında Suzanne 19 Manet ise 17 yaşındadır . Ancak 3 sene sonra Suzanne hamile kalır ve Leon Edouard dünyaya gelir. Suzanne her zaman bu çocugun Manet’ten olduğunu gizlemiştir Manet de öyle, gerçek nedir bilemeyiz ama 1863 yılında evlendikten sonra bile Leon, Manet’i üvey babası olarak bilmiştir.

Resimde Suzanne şapkası ve tül ile güneşten korunarak kitap okuyor. Eugene ise uzaklara dalmış görünüyor denizde olan balılçı teknelerine bakıyor. Resimde iki figür olmasına rağmen kendi dünyalarına dalmış şekilde kumsalda olmaları melankolik olarak yorumlanmış.

20150814_114840

Resim Orsay Müzesi’nde sergileniyor.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s