Massacre of the Innocents – Masumların Katli 1611-1612 Ressam Peter Paul Rubens

Peter_Paul_Rubens_Massacre_of_the_Innocents

Massacre of the Innocents – Masumların Katli  1611-1612 Ressam Peter Paul Rubens

Barok tarzın önde gelen isimlerinden olan Flaman Ressam aynı zamanda İspanya ve İngiliz kralları tarafından şövalye yapılmış bir diplomattır, Mitolojik canlandırmaları ve manzara resimleri ile bilinir.

Rubens Masumların Katli’nin iki versiyonunu yapmıştır ilk versiyonu 1611-12 yılları arasında yapmıştır. Masumların Katli bölümü Matta İncili’nde de yer alır. Kral Hedod (Hirodes ) Roma İmparatorluğu tarafından Antik İsrail’e atanan bir kraldır. Büyük Herod, Zalim Herod gibi isimler ile anılan kral iktidar hırsı ile bilinir. Gizli Polis sistemini kurduğu öne sürülür.

Üç Bilge ya da Üç Kral olarak anılan kişiler Kral Herod’a İsa’nın doğumunu haber verir ve Bethlehem (Beytüllahim)de Yahudilerin Kralı olacak ve onu tahtinden edecek kişi olduğunu söyler. Kral Herod Bethlehem’de son iki yılda doğmuş olan bütün bebeklerin öldürülmesini emreder.

Resim bu katliamı anlatır anneler çoçuklarını korumak için Herod’un askerleri ile savaşıyor. Yerde ölü yatan çocuk bedenler, bir kadın bir eliyle Herod’un askerlerinden birinin yüzüne tırnaklarını geçirmiş diğer eliyle çocuğunu geri çekiyor. Resim sağ yanında bir çocuğu tutup kaldırmış taş bloklara vurmak üzere olan bir asker ve ona yalvaran bir başka kadın tam bir vahşet sahnesi.

Rubens hayatının son dönemlerinde 1636 – 38 yılları arasında bu resmin ikinci bir versiyonunu yapmıştır. 1706’da Münih’te Alte Pinakothek tarafından satın alınan tablo halen orada sergileniyor.

Peter_Paul_Rubens_-_Massacre_of_the_Innocents_-_WGA20259

İlk versiyon ise Ontario Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s