The Balcony 1868/69 “Balkon” Ressam Edouard Manet

800px-Edouard_Manet_016

The Balcony 1868/69 “Balkon” Ressam Edouard Manet

Beyaz elbisesi ile güzel bir kadın balkonda oturuyor ayağının hemen kenarında bir kopek ve onun oynadığı bir top var. Resimdeki diğer figürlere rağmen büyülü bir şekilde dikkatler oturan kadına yöneliyor . O ise sanki bir tiyatroda oturur gibi dikkatini bir noktaya yöneltmiş caddeyi izliyor. Oturan kadın Manet’nin arkadaşı ve ileride kardeşiyle evlenecek olan Ressam Berthe Morisot .

20150814_111806

Berthe Morisot’un hemen yanında ayakta duran kadın Çellist Fanny Claus , arkalarındaki erkek ise manzara resimleri ile bilinen ressam Antoine Güillemet .Resmin arka planında karanlık yerde seçilen çocuk figürü ise Manet’nin eşi Suzanne Leenhoff’un oğlu Leon-Koella Leenhoff.

20150814_111754

Dikkat edilirse resimdeki fügürlerin hepsi başka bir yöne bakıyor. Fiziksel yakınlığa rağmen bir yalnızlık duygusu hakim resimde. Modern yaşamın getirdiği yalnızlık, balkonda üç kişi kalabalık bir caddeye bakıyor ama yine de aralarında bir iletişim yok. Figürler kendi hayalleri, arzuları ve problemleri ile başbaşa.

Manet : “Tek bir kişiyi resmetmek zordur” der. “Ancak iki ya da daha fazla kişiyi resmetmek çocuk oyuncağıdır” diye devam eder. Ancak bu şekilde figürlerin birbiri ile olan iletişimsizliği ve “modern yalnızlık” kavramı resmedilebilir.

Resimde oturan kadın Berthe Morisot ki kendisi sadece kadın olduğu için ikinci planda kalmıştır. İzlenimci ressamların öncülerindendir. 1864 yılında devlet tarafından desteklenen ve akademisyenlerin jüri olarak katılacak eserleri seçtiği “Paris Salonu”’nda resimleri sergilenmiştir. Berthe Morisot bu resmi tamamlanmış halde ilk olarak 1869 yılında sergilendiğinde gördükten sonra şöyle der :” Çirkin değil ancak acayip görünüyorum, Femme Fatale’e özgü bir tuhaflık ile çevrenlenmiş gibi” der. Sergiden sonra kardeşi Edma’ya yazdığı mektupta şöyle der : “Beni farklı, tuhaf resmetmiş.”

Manet 1872 yılında yaptığı portre’de ise Berthe Morisot’u daha farklı resmetmiş.

20150814_113941 - Kopya

Manet’nin bu resmi yaparken Francisco Goya’nın “Balkondaki Mayalar” adlı tablosundan esinlendiği söylenir.

800px-Goya_maya_balcon

Resim Orsay Müzesi’nde sergileniyor.

20150814_111742

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s