Messalina ( Messaline) 1900 Ressam Henri Toulouse-Lautrec

Henri-de-Toulouse-Lautrec-XX-Messaline

Messalina ( Messaline) 1900 Ressam Henri Toulouse-Lautrec

1 Mart 1899 yılında Henri Toulouse Lautrec’in yakın arkadaşlarından İngiliz şair Ernest Dowson arkadaşı ve yine bir şair olan Leonard Smithers’e yazdığı bir mektubu şöyle bitirir : “Duyunca üzüleceksin, Toulouse Lautrec , dün bir akıl hastanesine yatırıldı.”

Alkol ve frengi sonucunda beyninde oluşan hasarlar ile sağlığı gitgide bozulan Lautrec artık hayaller görmeye başlamıştır. Moulin Rouge’dan çıkarken onu takip eden bir fil, yüzü olmayan yaratıklar gördüğünü söylemeye başlar. Her yerde köpekler gördüğünü söyler sonunda bir polise saldırır.

1899 Şubat sonunda annesi onu özel bir kliniğe yatırır burada 3 ay kalır ve bu donem sirk resimleri yaptığı dönemdir . Hatta akıl sağlığının yerinde olduğunu bu resimler ile kanıtlar. Klinikten çıkınca Paris’e dönmek yerine Bordeaux’ya gider. Orada kışı geçirir.

Bordeaux’ya o kış Messaline Operası gelmiştir. Lautrec oyunu izlemek için Grand Theater’a gider. Messaline , Besteci İsidore de Lara yapımcılığında 1889 yılında ilk olarak Monte Carlo operasında sergilenmiş sonra bütün Avrupa’yı dolaşmıştı.

6580905ed90ba39955a8ce045f8fadfad0837644

Lautrec oyunu o kadar beğenirki oyun sırasında yerinden “Güzel” diye bağırır. Oyun Messalina’nın aşklarını ve kotu sonunu anlatır. Şair Hares ve kardeşi Helion ile olan ilişkileri oyunda ön plandadır.

Messalina , Valeria Messalina İmparator Claudius’un üçüncü eşidir. Tarihteki en kötü kadınlar arasında gösterilir. Şair Haresle olan ilişkisinden ensest ilişkilerine kadar kötü bir şöhreti vardır Roma kaynaklarında onun fahişe Scylla ile bir seks yarışmasına girdiği söylenir. Nemfomani’ye sahip olduğu düşünülmüştür.

Peder Severin Kroyer’nin de 1881 tarihli ünlü bir Messalina Portresi vardır.

Severin Kroyer 1881

Lautrec Messalina operasından sonra bu operayı anlatan bir seri resim yapmıştır.

messalina-seated-1900

Messelina Seated 1900

messaline-1901

Messelina 1901

 

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s