The Travelling Companions , Yol Arkadaşları , 1862 Ressam Augustus Leopold Egg

egg-augustus-travelling-com

The Travelling Companions , Yol Arkadaşları 1862 Ressam Augustus Leopold Egg

Queen Adelaide Treni’nin bir kompartmanı iki yolcu simetrik , aynı kıyafetler belki aynı kişi seyahat ediyor. Tren penceresinden görünen manzara gerçek bir manzara  Menton Körfezi  , Fransa ve İtalya arasında bir yer.

menton

untitled

Soldaki Figür uykuda , sağdaki figür ise kitap okuyor. Trenin hareketini anlamak için kitap okuyan kadının yanındaki perdenin hareketinden trenin sağdan sola hareket ettiğini söylemiş yorumcular.

Augustus_Leopold_Egg_-_The_Travelling_Companions__rideau

Yani Fransa’dan İtalya yönüne ama trenin yönü hakkında tek bu işaret yoktur örneğin sağdaki kadının yanında çiçekler var soldaki kadının yanında ise bir meyve sepeti , önce çiçek açar meyve sonradan gelir. Sembolik olarak da tren sağdan sola hareket halinde . Geçmiş sağ taraf gelecek ise sol taraf, bazı yorumcular uyku halinde olan kadının uyanması halinin gelecek olduğu söylemiş, yani uyuyan bir kadın nasıl gelecek olabilir ?

Bunun açıklaması ise uyuyan kadının rüya hali , rüya, hayal, umutlar , geleceğe dair planlar . Sağdaki kadının eldiveni var soldakinin ise yok, bir dönem sosyal sınıf belirtisi olarak özellikle Paris’de kadınlar eldiven takıyordu. Ayrıca soldaki kadının saçları salınmış şekilde sağdakinden farklı, resim bir geçmiş ve gelecek anlatımı gibidir .

Resim hakkında bir başka yorum ise modern dünyadaki yalnızlık bir kompartman, iki yolcu , herşeyleri aynı ama birbirlerine bakmıyor, bir iletişimde değiller .

Ressam Egg, geçmiş ve gelecek adı altında  modern dönemdeki kadını anlatan 3 resimden oluşan bir seri de yapmıştır.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s