Lovesick Man , 1916 Ressam George Grosz

tumblr_mav7ofTfxR1qkefxso1_1280

Lovesick Man , 1916 Ressam  George Grosz

Alman asıllı ressam Berlin’de Dada akımının en önemli üyelerinden biridir, Yeni Nesnellik akımının kurucularındandır.

Lovesick Blues, Johann Wolfgang von Goethe’nin 1774 yılında yazılmış “Genç Werther’in Acıları” adlı mektup romanına dayanır. Resimdeki kişi Jungen Werther’dir  Hikaye genç Werther’in aşık olduğu asil bir ailenin kızı olan Lotte ‘nin Albert ile evlenmesinden sonra depresyona girmesini ve intihar ederek yaşamına son vermesini anlatır. Aslında bu hikaye Goethe’nin yaşamından bir kesittir. Goethe’de arkadaşının nişanlısı Charlotte’ye aşık olmuş ve acılar çekmiştir.

Goethe’nin hikayesi insanları çok etkilemiş sonrasında bir çok intihar vakası ile karşılaşılmış ve Almanya sokakları o dönemde mavi ceket, sarı pantolon giyen gençlerle dolmuştur.

Resimde sandalyede oturan Werther’i görürüz kalbi kırmızı şekilde aşkı temsil ediyor hemen altından intihar ettiği silah vardır.  Resimde bir yalnızlık duygusu hakim , arka tarafta ise ölümü temsil eden bir iskeleti sağda görebilirsiniz. Tabakda balık iskeleti yokluk ve ölümü temsil eder.  Masa’da  ise pipo , içki ve bir kalem kağıt var bu intihar etmeden önce Lotte’ye yazdığı mektubu temsil ediyor.  Romanda Lotte’ye yazdığı son mektupta Werther şöyle der : “Bak Lotte, bana ölümün sarhoşluğunu tattıracak olan o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum, Onu bana sen uzatıyorsun , ben ise alırken hiç duraksamıyorum. Hayatımın tüm istekleri ve ümitleri yerine geldi. Ölümün çelikten kapısını vurmak öylesine titretici ve çetin ki “ mektup şöyle son bulur “Silahlar dolu , saat 12’yi vuruyor , Alınyazısı bu, önüne geçilmez. Lotte ! Elveda Lotte ! Elveda! “ yazar ve tetiği çekerek yaşamına son verir.

Grosz “Suicide” intihar adlı resminde ise Werther’i intihar ettikten sonra resmeder.

suicidio

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s