The Suicide of Dorothy Hale 1938 Dorothy Hale’nin İntiharı, Ressam Frida Kahlo

tumblr_lybj9cRMiZ1qhxnezo1_1280

The Suicide of Dorothy Hale 1938  Dorothy Hale’nin İntiharı,  Ressam Frida Kahlo

Frida’nın arkadaşı  Dorothy Hale  “Ziegfeld Showgirl” kızlarından biri olarak  aktris olmak hayalleri içinde çok güzel bir kadındı. Gardiner Hale ile evlendikten sonra sosyeteye girmiştir ancak Gardiner Hale’nin bir araba kazasında ölmesinden sonra hayatı  zorluklar içinde geçer,  maddi problemler yaşamaya başlamıştır.

dorothy hale

20 Ekim 1938 yılında New York’ta Hampshire House’daki lüks evinde bir parti düzenler. Dorothy partiye gelenlere uzun bir yolculuğa çıkacağını söyler. Sabaha karşı 6’da  (21 Ekim 1938) en sevdiği siyah kadife elbisesini giyer, Frida’nın da arkadaşı olan heykeltıraş Isamu Nogichi’nin Dorothy’e hediye ettiği  sarı gül buketi şeklindeki broş’u takar  bütün arkadaşlarına tek tek mektup yazar ve sonra pencereye gidip kendini 16. Kattan aşağı bırakır.

Kasım 1938’de Frida ilk kişisel sergisini açmak için New York’tadır. Hem Dorothy’nin hem Frida’nın arkadaşı olan Claire Booth Brokaw ( Luce olarak bilinir ) sergiye gider.  O günü anlatırken “ Sergi çok kalabalıktı Frida kalabalık arasından yanıma geldi ve Dorothy’nin intiharı hakkında konuşmaya başladık. “  Luce konuşmanın sonunda Frida’dan Dorothy’nin annesi için onun anısına bir resim yapmasını ister. Frida kabul eder, Frida resim bitince onu Luce’ye gönderecektir o da Dorothy’nin annesine.

Resim Frida’nın en ünlü resimlerinden birisidir, şok edici bir şekilde intiharın detaylarını anlatır ve Dorothy’i  yerde kanlar içinde cansız yatarken resmeder. Luce resmi aldığında şunları söylemiştir : “Resmi  sandıktan çıkardım ve resmi görünce kendimi hasta hissettim”  Luce resmi  korkunç bulur ve imha etmek ister ancak sonradan  resmi  Dorothy’in annesine veremeyip arkadaşı Frank Crowninshield’e verecektir.

Resmin altındaki yazı : “ Bu resim Claire Booth Brokaw ( Luce ) tarafından, Dorothy’nin annesi için Frida Kahlo’ya yaptırılmıştır” Resim “Phoenix Sanat Müzesi’ndedir.

Serkan Hızlı

Advertisements

One thought on “The Suicide of Dorothy Hale 1938 Dorothy Hale’nin İntiharı, Ressam Frida Kahlo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s