Jeanne Hebuterne with Necklace , 1917 Ressam Amedeo Modigliani

jeanne-hebuterne-with-necklace-1917_jpg!Blog

Jeanne Hebuterne with Necklace ,  1917 Ressam Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani, Yahudi kökenli ressam ve heykaltıraş, çocukluğundan beri hastalıklarla uğraşmıştır. 11 yaşındayken verem geçirmiş daha sonra tifo ve tekrar vereme yakalanmıştır.1906 yılında Paris’e gitmiş ve Picasso ‘ya komşuluk yapmıştır. 1917  yılında Paris’te açtığı sergi çok fazla çıplaklık içeriyor gerekçesiyle polis tarafından kapatılmıştır.

Jeanne Hebuterne, Amedeo Modigliani gibi ressamdır. Koyu Katolik bir aileden geliyordu. Henüz 19 yaşında güzel sanatlar öğrencisi iken Rus heykeltıraş Chana Orloff aracılığı ile 1917 yılında arkadaşlarının “Modi” diye çağırdığı  Ressam Amedeo Modigliani ile tanıştı ve aynı yıl  Modi, Jeanne’nin resmini yapmaya başladı. Bu süre içerisinde birbirlerine aşık oldular ancak Jeanne’nin koyu Katolik ailesi Modi Yahudi olduğundan ilişkilerine karşı çıktı ancak onlar birlikteliklerine devam etti ve bir kızları oldu.

jeanne_hebuterne

Jeanne Modi’nin musesi olmuştur bile sanat hayatının en iyi resimlerini bu dönemde verir ancak alkol ve haşhaş bağımlılığı vardır ve bu yüzden sık sık sorunlar yaşar. Arkadaşları bile Modi’den bıkıp uzaklaştığında tek yanında kalan Jeanne olmuştur.

Jeanne, Modi’yi asla terk etmez ve ikinci çocuğuna hamile kalır. 24 Ocak 1920’de Modi’yi bir süredir görmeyen komşuları  kapılarını çalar, Modi’yi çok hasta bir şekilde Jeanne’ye sarılmış olarak bulur ve hemen doktor çağırır. Doktor ileri derecede tuberkuloz ve menenjit teşhisi koyar ve birkaç gün sonra Modi hayatını kaybeder. Jeanne, Modi’nin ölümünden  48 saat sonra ailesinin evindeyken pencereyi açar ve  geri geri yürüyerek 5. Kattan aşağı atlar. Kendisi ve karnındaki bebek ( 9 aylık hamiledir ) hayatını kaybeder.

Ailesi ancak 10 yıl sonra Jeanne’nin Modi’nin yanına defnedilmesine izin verir. Bugün ikisi Paris, Pere Lachaise Mezarlığı’nda birliktedir.

220px-AmedeoModigliani

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s