The Wounded Deer , Yaralı Geyik , 1946 Ressam Frida Kahlo

the-wounded-deer

The Wounded Deer , Yaralı Geyik , 1946 Ressam Frida Kahlo

Frida, doğu dinleri ve mistisizm’e ilgi duyuyordu hatta bunu  kendi soyununda dayandığı Aztek inancı ile birleştirmişti.

Resimde Frida’nın başını taşıyan yaralı bir geyik görürüz, sanki resme bakanlardan kaçıyor gibidir, arka planda yeşil olmayan, yaşlı ve  ölü bir orman vardır, ufukta ise gökyüzü ve deniz görürüz. Deniz ve gökyüzü umudu simgeliyor olabilir ancak geyik yaralı ve zaten o yöne doğru hareket etmemiş.

Frida geçirdiği  trafik kazası sonrasında düzelmek için çok ameliyat geçirir. Özellikle omurgası ve sağ bacağı  kazadan etkilenmiştir. Aztek inancında Geyik – sağ ayağı sembolize eder. Frida resimde sağ ayağını yaralı olarak göstermiş. Resmin sol altında imzanın yanına ise “Carma” Karma yazmıştır.

Frida 1946 yılında New York’da bir operasyon geçirir, bu ameliyat ile  kazanın etkilerinden dolayı var olan ağrılarından kurtulacağını düşünmüştür ancak operasyon başarısız olur Frida’nın ağrıları ve depresyonu devam eder.  Bu resmi ameliyattan önce yapmıştır, arkadaki gökyüzü ve deniz belki içinde kalan umudu simgeliyor ancak gökyüzü ve denizin uzak görünmesi ve yaralı bir Frida oraya ulaşamıyor, sanırım ameliyatın sonucunu bir şekilde biliyordu. Karma yazmasının da sebebi buydu sanırım.

Frida bu resmi daha sonra bir arkadaşına hediye etmiştir.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s