Francesca da Rimini and Paolo Malatesta 1855 Ressam Ary Scheffer ( Louvre Versiyon )

20150227_192016

The Ghosts of Francesca da Rimini and Paolo Malatesta 1855 Ressam Ary Scheffer ( Louvre Versiyon )

Francesca da Rimini Dante’nin “İlahi Komedya”snda bir karakterdir. Dante ve Virgil cehennemin 2. Katında şehvet günahlarının cezasını çeken Francesca da Rimini ve Paolo ile karşılaşır.

Francesca Revanna’lı Guido da Polenta’nın güzel kızıdır. Dante ile aynı dönemde yaşamışlardır. Francesca babası tarafından uzun zamandır savaştıkları ve artık barış yapmak istedikleri Rimini beyinin oğlu Giovanni ile evlendirilir. Giovanni savaşlardan dolayı ruh hali çok iyi olmayan kötü bir kişiliktir. Kardeşi Paolo ile abisinin arası açıktır. Paolo geline eşlik ederken aralarında bir aşk doğar ancak Giovanni ‘de Francesca’ya aşık olmuştur. Bir gün Giovanni bir sebebten şehirden ayrılır ve Francesca ve Paolo birlikte olurlar. Giovanni ‘nin hizmetçisi durumu görür ve Giovanni’ye haber gönderir.

Francesca ve Paolo sevişirken Giovanni odaya girer Paolo ile aralarında kavgayı önlemek için Francesca araya girer ve Giovanni , Paolo’yu öldürmek isterken Francesca’yı öldürür hemen arkasından Paolo’yu öldürecektir. Bu olay dönemin en büyük skandalı olmuş ve Dante tarafından “İlahi Komedya”’da kullanılmıştır.

Ary Scheffer tarafından yapılan resmin üç versiyonu vardır. Resimler Hamburg’da (1854 ) Louvre’da (1855) ve Wallace Galeri’de ( 1835 ) sergilenir.

Olay bir çok ressam tarafından çeşitli şekillerde resmedilmiştir ayrıca Sergei Rachmaninov konuyu operaya  uyarlamıştır.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s