Le Moulin de la Galette , 1876 Ressam Pierre Auguste Renoir

renoir_moulin-galette

Le Moulin de la Galette , 1876 Ressam Pierre Auguste Renoir

Moulin de la Galette, Montmartre’de eğlence için toplanılan bir yerdir. Resim bir pazar günü öğleden sonra orada toplanmış sohbet eden, dans eden insanları resmeder, resimdeki kişilerin çoğu  Renoir’in arkadaşları ve modelleridir. Ön plandaki çizgili elbiseli kadın Estelle’dir Renoir’in büyük aşkı ve modeli Jeanne’nin kız kardeşi, Jeanne ise kız kardeşine sarılmış. Renoir , Jeanne onu terkettikten sonra Aline ile evlenmiştir. Solda dans eden çift Ressam Cardenas ve modeli Margot, Masada oturanlar ise Frank, Lamy, Norbert Goeneutte ve George Riviere’dir .

Resim Renoir’in en önemli resimlerinden biridir.Resim ilk olarak 1877 yılında sergilenmiş. Şu an Orsay Müzesi , Paris’de sergileniyor.

Orsay Müzesi’nde fotoğraf çekilmesine izin verilmeye başlandığı için bir kaç fotoğraf ve detay alma şansım oldu ancak hiç bir fotoğraf resmin ışıltısını yansıtamıyor. Gördüğüm en etkileyici resimlerden biridir.

20150814_112844

20150814_112850

 

Resim yakından dikkatle incelediğinde resimde izleyicilere (ressama) bakan tek kişi solda dans eden kadın ( Margot) dans ettiği kişinin gözleri ise aşağı doğru bakıyor.

20150814_112839

20150814_112818

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s