The Sin , Günah , 1893 Ressam Franz von Stuck

640px-Franz_von_Stuck_004

The Sin , Günah , 1893 Ressam Franz von Stuck

Resimde bir kadın göğsü ve karnı açıkta ancak yüzü gizemli şekilde kasvetli tonlar kullanılarak karartılmış, omzunda bir yılan kuyruğu sol omzuna kadar uzanmış. Yılan aynı zamanda bir günah sembolü. (Adem ve Havva’nın cenneten kovulma sebebi ve şeytanın yılan kılığında onları kandırması) Stuck; Adem , Havva ve Yılan figürlerini diğer resimlerinde işlemiştir.

Temel yorum resimdeki kadın aslında şeytanı ya da Lucifer’ı temsil eder.Yılanı kontrol eden kişidir. Kadın korktucu ve çekici bir yüz ifadesi ile izleyicilere bakar. Stuck izleyenlerin zihnine hitap eden güçlü bir resim yaratmıştır.O çekime yakalanıp günaha girmek ve bakıp geçmek sizin elinizdedir. Hristiyanlık inancında Lucifer şeytanın oğlu olarak geçer, erkektir. Peki bu resimdeki Lucifer ise neden Stuck kadın olarak resmetmiş?

Sembolizm’in en büyük sorunlarından biridir kadını femme fatale ( baştan çıkarıcı kadın) olarak görmesi. Resim bunun örneklerinden biridir.

Ancak Carl G. Jung Stuck’ın bu resmi için :” Anksiyete ve şehvet’in mükemmel bir ifadesi” tanımını kullanır. Oradaki yılan figürü ise insanların zaafları ve günah olarak kullanılmıştır der.

Bu yorumların ötesinde bu resim belki de sadece Stuck’ın Münih sokaklarında  gördüğü ve etkilendiği bir fahişenin resmide olabilir.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s