Samson and Delilah 1609 Ressam Peter Paul Rubens

peterpaulrubens_samsonanddelilah

Samson and Delilah 1609 Ressam Peter Paul Rubens

Samson ve Delilah , gücünü uzun saçlarından alan Samson, Fenikeli Delilah’a aşık olur ve ona sırrını söyler. Samson uyurken saçları kesilir ve askerler onu yakalar, gözleri oyulur ve zindana atılır, zamanla unutulur ve saçları tekrar uzadığında gücüne tekrar kavuşur ve içinde bulunduğu tapınağı yıkar.

Resimde Rubens, Samson’un saçlarının kesilme anını resmetmiş, Samson, Delilah’ın kucağında uykuya dalmış, saçlarını kesen erkeğin elleri çapraz duruyor bu bir aldatma işareti. Arka planda aşk tanrıçası Venus ve Cupid heykeli var. Delilah’ın arkasındaki kadın elinde mum tutarak orayı aydınlatıyor ancak yaşlı kadının yüz hatları ve duruşu Delilah ile aynı olduğundan bunun Delilah’ın yaşlılığının bir tasviri olduğu söylenir.

Sağ tarafta ise askerler Samson’un saçının kesilmesini bekliyor. Resim The National Gallery -Londra’dadır. Galeri bu resim için şimdiye kadar ödenmiş en büyük ikinci rakamı ödemiştir. Resim için sonradan büyük tartışmalar çıkmıştır. Bazıları resim için Rubens’in başyapıtı derken bir bölüm ise çöp olarak nitelendirir çünkü Rubens’in yaptığı Samson ve Delilah ‘in bu resim olmadığı iddia edilir.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s