Sabine’li Kadınların Araya Girişi, The İntervention of the Sabine Women 1799 Ressam Jacques Louis David

Sabine’li Kadınların Araya Girişi, The İntervention of the Sabine Women 1799 Ressam Jacques Louis David , Louvre Müzesi , Paris

003_B1_DAVID_Jacques_Louis_The_Intervention_of_the_Sabine_Women

Jacques Louis David’in tabloları arkeolojik detay ve drama ile yüklüdür. Bu eserlerden en bilineni Sabine’li kadınların araya girişidir. Resim sahnenin ortasında kollarını açmış bir kadın figürünün “Hersilia”’nin etrafında gelişir. Resmin konusu bir Roma mitine dayanır. Romus ve Romulus Roma’yı kurmuşlar ancak kadın nüfusunun azlığı sebebiyle kurdukları kent yok olma tehlikesinde olduğundan bir şölen düzenlerler. Şölene Sabine’lileri de çağıran Romulus çeşitli oyunlar sonucundan Sabine’li kadınları kaçırır.

Sabine’li erkekler bir süre sonra toplanır ve kadınları, kızlarını kurtarmak için savaşa gelirler ancak aradan zaman geçmiş Sabine’li kadınlar Romalılar ile evlenmiş, çocukları olmuş  ve  mutlu bir haldedirler. Kızlarını kurtarmaya gelen Sabine’li erkekler ve romalılar arasında onları durdurmaya çalışan Sabine’li kadınları görüyoruz.

20150815_121146

Sabine’li kadınalrın Romalı askerlerden olan çocukları resmin ortasında , kimi çocuğuna sarılarak Sabine’li erkekleri durdurmak istiyor. Resimde Hersilia babası Titus Taitus ve kocası Romulus arasındadır.

20150815_121204

Ressamın imzası çocuğu ile bir Sabine’li erkeğin ayağına sarılmış kadının hemen elinin altında bir taş üzerine işlenmiş.

20150815_121218

Resmin büyüklüğü ve etkisi inanılmaz.

20150227_195207

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s