Death and the Maiden 1915 -16 ( Ölüm ve Bakire) Ressam Egon Schiele , Österreichhische Galeri Belvedere , Viyana

death-and-the-maiden

Death and the Maiden 1915 -16 ( Ölüm ve Bakire) Ressam Egon Schiele , Österreichhische Galeri Belvedere , Viyana

Resimde birbirine sarılmış iki aşığı sanki yukarıda bir noktadan izliyormuş gibiyiz, Resim sanki bir döngüye sahipmiş izlenimi verir. Merkezde iki figür, kayalıkların üstünde (Dünya), birbirlerine son sarılışları, iki aşığı ayrı ayrı incelersek birbirine sarılmış iki yalnız insan yorumu yapabiliriz. Kadının duruşu erkek figürden daha uzak sarılmış ama kolları normalden daha ince yapılmış. Güçlü bir sarılma değil, normalden çok daha ince kollarla ister istemez bir sarılma, Resimdeki erkek, ölüm figürü Schiele’nin kendisi ve karşısında aşkı ve modeli Wally Neuzil . Wally’i enerjik renkler ile resmederken kendini daha koyu renkler ile resmetmiş. Resimde Schiele’nin Wally’in kollarını ince göstermesi belki de ilişkilerine onun daha az sarıldığı anlamına gelebilir belki de sadece kırılganlığını göstermek içindi.

images

Wally ile Schiele’nin nasıl tanıştıklarını bilmiyoruz büyük ihtimalle Ressam Gustav Klimt tarafından tanıştırıldılar. Wally aynı zamanda Klimt’e de modellik yapıyordu. 1911 yılında tanıştıklarında Wally 17 yaşında, Schiele ise 21 yaşındaydı. Viyana’da birlikte geçirdikleri dönemden sonra Viyana’ya yakın bir kasabaya taşınmaya karar verirler. Orada Schiele kasabadaki genç kızları, erotik resimleri için model olarak kullandığı gerekçesiyle tutuklanır ve 24 gün hapiste kalır. Viyana’ya geri döndüklerinde Schiele sokağın karşısında oturan Edith ve Adele ile tanışır .

Bir arkadaşına yazdığı notta Schiele , “Evlenme niyetindeyim muhtemelen Wally ile değil” yazar.Edith ile evlenme kararı almıştır. Schiele kararını Wally’e söylediğinde Wally orayı hızlıca terkeder ve bir daha Schiele’i görmez.

Schiele bu resmi ilk yaptığında resme “Man and Girl” ismini vermiştir. 1917 yılında Wally’in ölümünü öğrendiğinde resmin adını “Death and the Maiden” olarak değiştirmiştir. Wally, Schiele’den ayrıldıktan sonra hemşire olarak çalışmaya başlar ve 1917 yılında Kızıl (Scarlet Fever)’dan hayatını kaybeder.

Schiele kendini sorumlu hissetmiş olmalı ki resmin ismini ölüm ve bakire olarak değiştirmiştir. Kendiside 1918 yılında 28 yaşında İspanyol gribinden ölür.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s