Sedirde Uzanan Kadın, 1917, Ressam Namık İsmail

Sedirde Uzanan Kadın 1917 Ressam Namık İsmail

1521228_10152151316812276_126143036_n

Namık İsmail “Türk izlenimcileri”diye adlandırılan grubun bir üyesidir. Grubun diğer üyeleri Ruhi Arel, Hikmet Onat, Sami Yetik, Nazmi Ziya Güran ve Ali Sami Boyar’dır.

Resim Halil Paşa’nın eşi Aliye Hanımı resmettiği “Uzanan Kadın”’ı  anımsatır. Halil Paşa’nın resmi o dönemlerde moda olan çıplak kadın resimlerinin bir devamı gibidir ancak O dönemki Osmanlı tabuları gereği resmi “örtülü çıplaklık” olarak resmettiği görüşü yaygındır. Namık İsmail’in bu resmi de bu akım içinde midir yoksa degil mi tartışılır.

Resim Osmanlı’da elit tabakaya ait batıya özgü giysileri olan bir kadının figürünün resmedilmesi, arka planda kitaplık kitaplar ile dolu batılılaşma dönemi sonrası üst takabadan kitap okuyan kadını simgeler, yerde görünen hat levhası, vazo, sehpa, yastıklar, kadının yüzündeki düşünceli ve hüzünlü görünüm.Resimdeki objeler resmin duygu atmosferine uygun olarak seçilmiştir. Kullanılan pastel tonlar duygu atmosferini bütün resme yaymıştır.

Resimde ışık kadının yüzüne odaklanmış kadının yüzündeki ışık ve pastel tonlar kadının zarif ve duygulu kişiliğini öne çıkarmış. Kadının eli aynı ışık içinde kullanılarak kadının narin duruşuna katkı vermiştir.

Bir odada olmasına karşın kadının yüz ifadesi, hüzünlü duruşunu izlerken sanki kadın bir hapishane hücresinde olduğu izlenimine kapılırız.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s