The Lovers II, Aşıklar 2 1928 Ressam Rene Magritte

The Lovers II, Aşıklar 2 1928 Ressam Rene Magritte

the-lovers-2

Sağda kırmızı bir duvar yukarıda beyaz bir tavanla birleşiyor, aşıklar bir odada izlenimi var ama arka planda mavi tonlarla kapatılmış bir bölge, herhangi bir pencere  yok, Magritte bütün dikkatin aşıklarda toplanmasını istemiş. Aşıkların yüzleri örtü ile kapalı .

Aşıkların yüzlerindeki örtü ile ilgili en sık rastlanan yorum  “Love is Blind” Aşk Kördür.  Başka bir yorum olarak  gerçek ruh eşleri hangi şekilde olursa olsun birbirlerini tanıyabilir, gerçek aşk boşlukları doldurur ya da tam zıt bir yorum ile karşınızdaki kişiyi ne olursa olsun tam olarak tanıyamazsınız. Magritte hangi yoruma daha yakındir bilinmez.

Resimde kadın kırmızı tonlarda bir elbise giyiyor. Tutku ve aşkın rengi, erkek ise siyah bir takımla bu kıyafetin ölümü çağrıştırdığı da söylenmiş. (Aklıma Meet Joe Black geldi)

Magritte’nin yüzü bir örtü ile kapalı insan figürünü bir çok resminde görürüz. Magritte’nin  bu formda insanları sık kullanmasına sebeb olarak Fantomas filmlerine olan hayranlığı (Fantomas çoğu kez  yüzünü kapayan bir örtü ile dolaşır) söylenebilir ya da 13 yaşındayken Sambre nehrinde intihar eden annesinin görüntüsü bunda etkili olmuş olabilir. Magritte annesini nehirden çıkarılırken izlemiş, annesin yüzü geceliğinin bir bölümü ile kapalıymış. Eğer resimdeki siyah takımlı kişi ölüm ise kadın annesinin resmedilmesi olabilir. Bu durumda Lovers ismi metafor olarak kullanılmış diyebiliriz. Ancak Magritte resimlerinde yüzü örtülü kadın figürlerinin annesi olduğu eleştirilerini hep reddetmiştir.

Serkan Hızlı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s