“Three Prostitues on the Street” 1925 Ressam Otto Dix – Dışavurumculuk

“Three Prostitues on the Street” 1925 Ressam Otto Dix

1925-ThreeProstitutesOnTheStreet

Otto Dix “Yeni Nesnellik” akımının öncülerindendir “Yeni Nesnellik” iğneleyici, sosyal hayatı eleştiren dışavurumcu akımdır.

Resmin adı “üç fahişe” ancak resimde sadece o dönem giyimleri ile iki fahişe vardır diğer kadın ise burnu havada kucağında köpeği ile oradan hızlıca geçmektedir. Fahişelerden biri geçen kadına biraz da özenerek bakıyor olarak resmedilmiş.Peki neden resmin adı üç fahişe?

O dönemlerde fahişelerin müşterileri ile konuşmaları hatta 1919 yıllarında Berlin’de göz göze gelmeleri bile yasaklamıştı. O yüzden belli kıyafetler seçilirdi ve müşteriler fahişeleri tanırdı. 1925 yılında “Moda akımları ve Fahişelik” üzerine yazılar çıkmaya başlamıştı.

Otto Dix Weimar Almanya’sından ve onun getirdiği yaşam tarzından çok memnun değildi. Ekonomik şartlar ağırlaşmıştı, “ Neue Frau” “Yeni Kadın” ortaya çıkmıştı. Kadınlar sosyal yaşamda daha çok görülür olmuştu, kadın nüfusunun üçte biri çalışma hayatına girmişti. Kadın bedeni hem politik hem eğlence hem ticari alanda meta olarak kullanılmaya başlamıştı. Resimde arka plandaki afiş buna atıftır. Yeni Kadın sadece kadınları değil o dönemdeki yaşam tarzını temsil eder.

Otto Dix Weimar Almanyasının ahlaki çöküşünü başka resimlerinde de resmetmiştir.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s