The Last Day of Pompeii 1830-83- Ressam Karl Briullov, Rus Devlet Müzesi –St Petersburg

The Last Day of Pompeii  1830-83- Ressam Karl Briullov ( The Great Briullov olarak da anılır)  Rus Devlet Müzesi –St Petersburg

1024px-Karl_Brullov_-_The_Last_Day_of_Pompeii_-_Google_Art_Project

Resim Neoklasisizm ve Romantizm arasında , resimdeki figürler gruplaşmış şekilde dururlar, ortak noktaları yüzlerindeki korkudur. Resim hareketli gibi görünse de tek bir anın akıllara kazınmış donmuş bir anın resmedilmesidir. Yaşlı bir adamı taşıyan kızı ve bir asker, sevgilisini kaybetmiş bir adam,çocuklarını korumak için pelerine sarmış bir anne, birbirine sarılmış gruplaşmış insanlar her birinin ortak özelliği yüzlerindeki dehşet ve korku.

Resim sadece insanların o korkusunun resmedilmesi değildir bir çok sembolde kullanılmıştır. Resimde tam ortada bazı mucevherleri bırakılmış görürüz,umutsuzluğun sembolü olarak kullanılmıştır. Tanrı heykellerinin düşmesi insan ve yarattıklarının zayıflığını göstermek içindir.

Briullov 1827 yılında Pompeii ‘yi ziyaret etmiş ve çok etkilenmiştir. Pompeii ile ilgili bir çok çizim yapmıştır.  “Kalıntıların görüntüleri  farkında olmadan beni zamanda geriye götürdü” demiştir.

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s