Gece Devriyesi – Night Watch , Yüzbaşı Franz Banning Cocq ve Milis Birliği 1642 Ressam Rembrandt van Rijn

Gece Devriyesi – Night Watch , Yüzbaşı Franz Banning Cocq ve Milis Birliği 1642 Ressam Rembrandt van Rijn , Rijksmuseum Amsterdam ‘ da sergileniyor.

nachtwachtrh

17.yy’a ait en ünlü resimlerden biridir. Yüzbaşı Franz (ön planda solda) yanında teğmen Willem van  Ruytenhurch  ön planda resmedilmiş ve çevrelerinde çeşitli silahlar ve üniformalar ile diğer  figürler (Kloveniers) yerleştirilmiş, sol planda ise gizemli bir kız figürü çeşitli sembolleri taşıyor. Altın giysili bu kız askerlerin maskotudur, pençesi normalden büyük,  ölü bir tavuk taşıyor bu “Kloveniers”lerin  sembolü,  Pençe Hollanda dilinde “Kloven”dir .  Kloveniers,  arbeküz (namludan doldurulan bir tüfek türü) taşıyan askeri birliğe verilen isimdir.

????

Bu eserin Katolik ve Protestanlari bir araya getirdiği düşünülür. Yüzbaşı Franz kırmızı ve siyah tonlar ile Katolik , teğmen ise sarı giysiler ile Protestanlığı temsil etmektedir. Sağ tarafta davul çalan askerin hemen solunda belli belirsiz bir köpek figürü vardır. 1975 yılında bir öğretmen resmin bu bölümüne zarar vermiş bu bölümü kesmiş, sonradan  resim önemli  bir restorasyon geçirmiş, şimdi ise köpek belli belirsiz.

Sol tarataki askerin silahını doldurur şekilde resmedilmesi ve  Yüzbaşının elini öne doğru uzatması “o an verilmiş bir hareket emridir”, Rembrandt en önemli figürlerin  hareketleri  ile resme bir dinamizm, hareket sağlamıştır. Resmin en arkasında ortada olan metal başlıklı kişnin  ise Rembrandt ‘ın kendi portresi olduğu yorumları yapılmıştır.

????

Serkan Hızlı

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s