Sürrealist Aşk Üçgeni – Gala Eluard

Sürrealist Aşk Üçgeni

Gizemli Gala Eluard asıl adı Helena Diakonova, Surrealist hareketin uc buyuk üyesinin ilham kaynağı ve Paul Eluard ve Salvador Dali’nin eşi . Dali’den once ise genç Max Ernst ile 2 yıl suren bir ilişkisi var
Sürrealist şair Paul Eluard ve Helena’nın tanışması 1912 yılında. İkisi de Davos-İsviçre’de Clavadel sanatoryumunda verem tedavisi için bulunuyor. Paul Eluard ona Gala ( Galushka ) adını veriyor. Ten renginden ve yüzünün oval yapısından dolayı bu ismi verdiğini söylemiştir.
1917 yılında evlenirler. Birkaç yıl sonra 1920’de kurulan Sürrealist hareketin kurucusu Andre Beroton ve Louis Aragon ile tanışırlar ve gruba davet edilirler.

Max Morise, Simone Breton, Paul Eluard, Joseph DELTEIL, Gala Eluard, Robert Desnos, André Breton, Max Ernst (bisiklet).  Bkz. Monocoleporter.
Soldan Sağa : Max Morise, Simone Breton, Paul Eluard, Joseph DELTEIL, Gala Eluard, Robert Desnos, André Breton, Max Ernst (bisiklet).

1921 yılında gruba davet edildiklerinde Andre Breton’un düzenlediği Max Ernst sergisini görürler ve Ernst’in resimlerinden cok etkilenirler . Genç Ernst ile tanıştıklarında Gala ve Ernst arasında bir yakınlaşma olur. Paul geri döner ama Gala Ernst ile kalır ve iki yıl süren ilişkileri başlar. 1924 yılında ilişkileri bittiğinde Ernst Gala’nın onun resim yapmasını istememesinin ilişkileri bitirdiğini söyler .

10675630_10152945984597276_605311584479706064_n
Max Ernst – Portrait of Gala Eluard – 1925

Max Ernst Gala’dan ayrıldıktan sonra onun bir portre resmini yapar. Resmi yaparken ünlü fotografcı Man Ray’in bir çalışmasını kullanır.
untitled
Gala – Man Ray’in fotoğrafı 1924-25

Ernst ile ilişkileri bittikten sonra Gala, Paul ile tekrar birlikte yaşamaya başlar. 1927 yılında Dali arkadaşlarını davet ettiği Cadaques’e Paul ve Gala’yı da davet eder. Gala ve Dali aşkı burada başlıyor. Gala Dali ile birlikte Cadaques’de kalır ve Paul geri döner. Paul Eluard 1934 yılında tekrar evlenir ancak Gala ve Dali resmi olarak evlenmek için Paul Eluard ölene kadar beklerler.

images7EYYVIV7

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s